• +48 888 191 528
  • Nowy Świat 16, 62-800 Kalisz
  • Chłopickiego 107, 63-400 Ostrów Wlkp.
  •  kontakt@terapiatuli.pl

Kiedy udać się do seksuologa?


Większość osób zgłaszających się do seksuologa odczuwa opór przed rozmowami na tematy związane z seksem, szczególnie gdy  musimy opowiedzieć o swoich problemach obcemu człowiekowi. Jest to zupełnie naturalna reakcja, ponieważ  każdy z nas chciałby sprawy intymne zachować wyłącznie dla siebie. Problemy seksuologiczne zazwyczaj nie dotyczą tylko Nas samych, ale relacji w której jesteśmy. Bardzo ważna jest szczera rozmowa między partnerami, która jest kluczem do udanego życia seksualnego. Zdarzają się jednak  sytuacje, z  którymi sobie sami nie poradzimy…

Wachlarz problemów, z którymi możemy się zwrócić do seksuologa jest bardzo szeroki. Są to między innymi: obniżona ochota na seks, problemy z osiągnięciem orgazmu, osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, problemy z wytryskiem, dyspareunia (bolesne współżycie), pochwica (skurcz mięśni wokół wejścia do pochwy, co uniemożliwia odbycie stosunku), awersja seksualna czy brak przyjemności z seksu, a także  problemy związane  z tożsamością płciową lub zaburzenia preferencji seksualnych. Do seksuologa możemy się również  zgłosić gdy mamy wątpliwości dotyczące swojej orientacji psychoseksualnej lub jej nie akceptujemy, planujemy coming out, boimy się zbliżenia  i wiele, innych problemów związanych ze sferą dotyczącą naszej seksualności.

Warto wspomnieć, że z pomocy seksuologicznej możemy skorzystać zarówno u lekarza seksuologa oraz  psychologa seksuologa. Różnica między specjalistami polega na tym, że psycholog pracuje nad problemami o podłożu psychogennym, mającymi swoje źródło w psychice. Natomiast lekarz seksuolog pomoże nam z problemami zdrowotnymi – fizjologicznym wymiarem seksualności. Pamiętajmy jednak, że tylko seksuolog będący lekarzem ma prawo nas dotknąć i zbadać!

W trakcie wizyty mogą pojawić się takie uczucia jak opór, lęk, zażenowanie, wstyd. Warto sobie jednak uświadomić, że seksuolog jest osobą niezwykle otwartą na tematy związane z seksualnością człowieka, która nie będzie nas oceniać.

 

Autor:

Sandra Włodarczyk

psycholog, seksuolog

Zostaw komentarz

blank

Zapraszamy do naszych gabinetów w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim