• +48 888 191 528
  • Nowy Świat 16, 62-800 Kalisz
  • Chłopickiego 107, 63-400 Ostrów Wlkp.
  •  kontakt@terapiatuli.pl

O komunikowaniu się słów kilka…


Umiejętne porozumiewanie się z drugim człowiekiem, czyli komunikacja międzyludzka jest umiejętnością bardzo potrzebną w życiu człowieka. Obniżona samoocena, budowanie niesatysfakcjonujących relacji, przewlekły stres, poczucie wykorzystywania, to tylko niektóre z trudności, które mogą mieć swoją przyczynę w zaburzonej komunikacji. Nikt z nas nie ma takich mocy, by bezpośrednio wpływać na zachowanie drugiego człowieka i sprawić, by ktoś zachowywał się tak, jak my chcemy. To, na co mamy jednak wpływ, to nasze zachowanie. Bardzo często zmiana naszego funkcjonowania w relacjach wpływa na reakcje drugiej strony.
 
Wyróżniamy trzy typy postaw w komunikacji – uległą, agresywną i asertywną.
 
Osoba uległa rezygnuje ze swoich potrzeb, by zadowolić kogoś innego. Zazwyczaj nie mówi o swoich myślach i uczuciach i nie odmawia, nawet gdy musi zrezygnować ze swoich planów, by pomóc drugiemu człowiekowi. Ludzie przybierają postawę uległą, gdy chcą ominąć konflikty lub boją się reakcji innych i obawiają się, że poprzez wyrażenie swojego zdania przestaną być lubiani. Niestety często osoby uległe są nieszanowane i lekceważone przez innych. W takich osobach może rosnąć poczucie krzywdy i niesprawiedliwości.
 
Osoba agresywna natomiast dąży do realizacji celów kosztem innych – nie zważa na ich potrzeby oraz granice. Niestety częstym efektem postawy agresywnej są konflikty, utrata sympatii otoczenia czy przewlekły stres.
 
Osoba asertywna mówi innym o swoich planach i potrzebach w sposób stanowczy, ale nie obrażający nikogo. Jest otwarta i szczera w komunikacji, szanuje potrzeby zarówno swoje, jak i innych. W efekcie tego osoba asertywna jest zazwyczaj poważana, budzi szacunek innych, wydaje się być pewna siebie i zdecydowana. Osoba asertywna wie, że nie zawsze jej oczekiwania będą zrealizowane i jest gotowa na to, że czasami ktoś wyrazi wobec niej niezadowolenie.
 
Otwarta i szczera komunikacja bardzo często podnosi jakość życia oraz rozwiązuje wiele z doświadczanych trudności.
Chciałbyś przyjrzeć się swoim relacjom z innej, szerszej perspektywy? Może uważasz, że jesteś zbyt uległy lub agresywny?
 
 
Zapraszam do współpracy.
 
 
Anita Urbaniak
psycholog, psychoterapeuta systemowy w trakcie szkolenia
blank

Zapraszamy do naszych gabinetów w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim