• +48 888 191 528
  • Nowy Świat 16, 62-800 Kalisz
  • Chłopickiego 107, 63-400 Ostrów Wlkp.
  •  kontakt@terapiatuli.pl

Psychodietetyk – kim jest i w czym pomoże?


W CZYM POMAGA PSYCHODIETETYK?

Psychodietetyk pomaga znaleźć przyczynę złych nawyków żywieniowych, odkrywa mechanizmy stojące za nadmiarem kilogramów, nieefektywnym odchudzaniem czy spadkiem motywacji, dzięki czemu pomaga przerwać błędne koło odchudzania.

Psychodietetyk wspiera również rodziców dzieci, zwanymi powszechnie ,,niejadkami”.

Współpracując z psychodietetykiem, dowiesz się jak:

  • Przestać podjadać
  • Radzić sobie z chęcią na słodkie
  • Schudnąć na całe życie
  • Budować zdrowe nawyki żywieniowe
  • Wzmocnić samokontrolę
  • Podnieść samoocenę
  • Radzić sobie ze stresem
  • Zmienić niesprzyjające przekonania
  • Radzić sobie z dziećmi ,,niejadkami”
  • Wsparcie klienta bariatrycznego w zabiegu zmniejszenia żołądka

W obszarze zainteresowań psychodietetyka nie ma szybkich diet i szybkiego odchudzania, prowadzących do efektu jo-jo. Psychodietetyk stopniowo uczy strategii i zmiany nawyków żywieniowych, które będą wspierać klienta w utrzymaniu masy ciała do końca życia.

 

PO CO MI PSYCHODIETETYK?

W ciągu 5 lat od zakończenia odchudzania, u ok. 95% osób następuje powrót do wagi wyjściowej lub jej przekroczenie – czyli dobrze znany wszystkim efekt jo-jo.

Gdyby w odchudzaniu, chodziło wyłącznie o posiadanie diety i trzymanie się diety, czyli skupianiu się na tym co wkładamy do ust – nie mielibyśmy osób z nadwagą i otyłością. Mamy dostęp do informacji na temat diet, zdrowego odżywiania, dostęp do dietetyków, poradni, a liczba osób, które mają problem z nadwagą i otyłością rośnie.

Coraz większej wiedzy i świadomości zdrowotnej, nie zawsze towarzyszy dokonywanie świadomych wyborów prozdrowotnych.

Chudniemy wyłącznie od deficytu kalorycznego, jest to jedyna reguła na to żeby schudnąć, a jednak wielu osobom się to nie udaje.

Dlaczego? Zapominamy, że między tym co jest na talerzu, a tym co jest w naszym żołądku, znajduje się przestrzeń, w której dzieje się wiele procesów psychicznych. Możemy zajadać stres, podjadać słodkości, kiedy nie potrafimy poradzić sobie z negatywnymi myślami i emocjami. Jedzenie pełni rolę pocieszyciela w trudnych chwilach, jest sposobem na poprawienie humoru. W tym wypadku, sama dieta i wiedza nt. odżywiania nie wystarczy, ponieważ wkraczamy w sferę psychiczną.

KIM JEST PSYCHODIETETYK?

Najczęściej psychodietetykiem zostaje dyplomowany psycholog lub dietetyk, którzy decydują się na studia podyplomowe z psychodietetyki. W zależności od wykształcenia kierunkowego, specjalista będzie mógł dodatkowo zaproponować pomoc w innych problemach natury dietetycznej, lub psychologicznej. Ciekawostką jest to, że tylko psychodietetyk, który jest psychologiem, może przeprowadzić terapię psychologiczną, lub wywiad psychologiczny, w celu wydania opinii potrzebnej klientowi bariatrycznemu, do zabiegu zmniejszenia żołądka.

Psychodietetyk łączy wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki, w dobieraniu skutecznych strategii dla osób zmagających się z nadwagą, otyłością lub trudnościami żywieniowymi. Poza sferą związaną z odżywianiem, specjalista wspiera w budowaniu pozytywnej relacji z swoim ciałem, oraz w budowaniu odporności psychicznej. Skuteczność strategii psychodietetycznych, jest wynikiem wiedzy opartej na dowodach naukowych nt. mechanizmów psychologicznych człowieka.

 

Autor:

Sonia Biszczak –

psycholog, psychodietetyk

 

blank

Zapraszamy do naszych gabinetów w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim